България е една от най-древните култури в Европа и има уникално историческо наследство. Независимо дали става дума за крепости, църкви, манастири или оживени плажове, в нашата красива балканска страна няма недостиг на туристически места.
Към този списък трябва да се добавят и хипнотичните музеи в България, които са живи икони на историята и наследството на отминала епоха. Ако сте любопитни и искате да научите повече за България в допълнение към обичайните туристически клишета, препоръчваме ви да посетите няколко музея, които ще ви изненадат и ще обогатят знанията ви за българските традиции и културно наследство.
От древни руини до съвременно изкуство - всеки може да намери нещо за себе си. В тази статия ще разгледаме най-добрите музеи в България, сред които са Археологическият музей в Несебър, музеят на солта в Поморие и античната куполна гробница "Кухата могила" в Поморие. Присъединете се към нас на пътешествие из културните съкровища на България!
Българското Черноморие е чудесна отправна точка за опознаване на България. Благодарение на лесния достъп до близките курортни градове, туристите обикновено преминават през Бургас или Варна по пътя към крайните си дестинации за почивка.
Тези градове предлагат възхитителен пешеходен център със страхотни музеи, галерии, опери, балети, театри и казина. Българското Черноморие е чудесна дестинация за тези, които търсят култура, приключения на открито и почивка на плажа.
Има много прекрасни музеи по българското Черноморие, които си струва да посетите през лятото. Някои от тях са: археологическият музей в Бургас и Созопол, общинският исторически музей в Царево, природонаучният и етнограгски музеи в Бургас.
Археологическият музей в Несебър е създаден през 1965 г., като първата му експозиция се провежда в църквата "Свети Йоан Кръстител". По-късно, през 1994 г., музеят е преместен в нова сграда, която виждате и днес. Там можете да видите експозицията "Несебър през вековете", където се позиционират различни паметници на културата, които разказват историята на Несебър през Средновековието и Античната Месембрия.
В музея има четири изложбени зали, като всяка от тях е на определена тема. Първата зала е "Месамбрия и траките", втората - "Понтийският полис Месамбрия", третата - "Месамбрия в рамките на Рим, Византия и България" и зала с икони. На стената на салона е окачена диплома, удостоверяваща вписването на Стария Несебър в списъка на световното културно наследство, осъществено във Флоренция, Италия, на 9 декември 1983 г.
Единственият музей на солта не само в България, но и в цяла Източна Европа се намира в град Поморие, на 20 км от Бургас. Той отваря врати на 7 септември 2002 г. Посветен е на производството на сол чрез слънчево изпарение на морска вода. В музея е представен древният метод за производство на сол "Алхиалос".
Производството на сол в района на Поморие е осигурявало поминък на местното население в продължение на векове. Според исторически източници солниците в района на Поморие са съществували още преди основаването на града (около V в. пр. Хр.). В древността солта е била изключително ценна - рядка и скъпа - и по тази причина понякога я наричали "бяло злато".
Археологическият музей Созопол е най-старият музей в Бургас, който съхранява културно-историческото наследство на някои от най-древните градове на територията на днешна България - Созопол (Аполония), Несебър (Месамбрия), Поморие (Анхиало) и др.
Музеят е създаден през 1912 г. като частен музей на Археологическото дружество в Дебелт. В залите на музея могат да се видят експонати, открити при археологически проучвания в целия Бургаски регион. Тук се намира най-ранната статуетка, откривана някога по българските земи, и една от най-пълните колекции от предмонетни форми в страната и на Балканите.
Античната куполна гробница "Кухата могила" в Поморие е исторически и археологически обект от изключително значение. Тя се намира в близост до съвременния град Поморие.
"Кухата могила" е гробница с куполна форма, която датира от 2-ри до 3-ти век след Христа. Това е един от най-добре запазените примери за архитектурата на римските куполни гробници в региона. Гробницата е изградена от камък и има импресивни размери. В нея се намира могила с богати археологически находки, включително мраморни скулптури, стъклени съдове, накити и други предмети, които свидетелстват за високото ниво на развитие на този регион през античността.
Посещението на Античната куполна гробница "Кухата могила" предлага възможност за по-добро разбиране на историята и културата на региона през древността и предлага неповторимо преживяване на посетителите.
Общинският исторически музей в Царево е посветен на историята и културата на региона и предлага интересни експозиции и колекции, свързани с местното наследство.
Музеят разполага с разнообразни археологически находки, които проследяват историята на Царево през различни периоди. В експозициите се срещат предмети от енеолита, античността, средновековието и периода на Османската империя. Посетителите могат да видят антични артефакти, керамика, монети, битови предмети и други предмети, които разкриват историческото наследство на региона.
Регионалният археологически музей в Бургас е най-големият музей в Югоизточна България. Създаден е през 1912 г. като частен археологически музей към бургаското археологическо дружество "Дебелт" - група интелектуалци и плевенчани за пресъздаване и изследване на историческото минало на Бургаския регион.
Първият председател на Археологическото дружество е областният управител на Бургаска област "Христо Богоев", а първият директор на музея се казва Павел Воденичаров.
Природонаучният музей в Бургас е единственият по Югоизточното Черноморие. Експозицията му представя историческото развитие и съвременното природно разнообразие на Югоизточна България и спомага за опазването на уникалната природа на района. Музеят включва уникалните колекции "Вълшебният свят на скалите", "Флората и фауната в Странджа планина", "Орнитологични ресурси на района на Бургаското езеро".
Музеят е част от Регионален исторически музей - Бургас, който през последните 10 години е активно функциониращ културен и научен институт със съвременна мрежа от четири основни експозиции - историческа, археологическа, етнографска и природонаучна. Всички те са разположени в красиви сгради - паметници на културата в центъра на града, на 4-5 минути пеша една от друга.
Етнографският музей в Бургас е един от най-известните музеи в града и предлага посетителите да се запознаят с богатото етнографско наследство на региона. Музеят се намира в историческата част на Бургас и е разположен в стара реновирана къща, която сама по себе си представлява интересен архитектурен обект.
Етнографският музей разполага със значителна колекция от предмети и експонати, които илюстрират традициите, културата и начините на живот на местното население през различни исторически периоди. В музея може да се видят традиционни облекла, ръчно изработени текстилни изделия, украси, керамика, инструменти, селски инвентар и други предмети, свързани със селското стопанство и ролята на региона в риболовната промишленост.
В Oink.bg може да намерите информация за различни видове културни развлечения, които се предлагат в даден регион или град. Някои от тях са: театрални постановки, концерти и музикални събития, изложби и галерии, фестивали, кина и друго. Важно е да проверявате всекидневно актуалната информация на сайта, която ви интересува.
Други статии
Хотели на първа линия в Слънчев бряг
Фина пясъчна ивица с дължина пет километра и ширина до 100 метра, стабилни температури между 25 и 30°C и обект на световното наследство на ЮНЕСКО в непосредствена близост. Това е Слънчев бряг, най-големият и един от най-красивите черноморски курорти в България. Ако търсите семейна и достъпна алтернатива на класическите курорти по Средиземноморието,тогава това е мястото за вас!
Диви плажове в северно Черноморие
Магията на Северното Черноморие е във възможността да предложи истинско уединение сред природата, където можете да слушате само шума на морските вълни. Плажовете тук са идеални за любители на природата, които търсят място за отмора и възстановяване, далеч от натовареното ежедневие. Независимо дали предпочитате слънчеви бани на самотен плаж или разходки по маршрути в заобикалящите гори и резервати, регионът предлага нещо за всеки вкус.
15 Идеи за есенна разходка в Родопите
Родопите е най-лиричната планина в България, известна като родното място на легендарния музикант Орфей. Наред с прекрасния си климат, планината предлага перфектни условия за лек пешеходен туризъм сред пасторални пейзажи, долини, осеяни с живописни селца на границата с Гърция, зелени ливади с пасящи стада кози и овце, древни широколистни гори, римски пътища и мостове, както и огромно разнообразие от природни феномени като Триградското ждрело, пещерите Ягодинска пещера и Дяволско гърло и скалните мостове Чудни мостове.
Вкусът на Италия в Roma Bene Maleeva
Когато чуем за Италия първата асоциация която си правим е прекрасната им храна. Едва ли има човек който да не обича италианска кухня - от вкусната Маргарита, до традиционните италиански спагети, ризото и не на последно място прочутото им джелато.